• € EURO
  35,1190
  % 0,04
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2625
  % 0,06
 • £ POUND
  40,8540
  % -0,12
 • ALTIN (TL/GR)
  2.505,98
  % 0,23
 • ALTIN ($/KG)
  77.384,00
  % 0,16
 • ALTIN (€ EURO/KG)
  84.398,00
  % 0,16
 • BITCOIN/TL
  2140293,472
  % -0,69
 • BIST 100
  10.643,58
  % 3,14

Tahvil Nedir? Tahvil Yatırımı Nasıl Yapılır?

Tahvil Nedir? Tahvil Yatırımı Nasıl Yapılır?

Tahvil yatırımı yapmak isteyen kişiler tahvil nedir sorusu ile karşı karşıya kalmaktadır. Tahvil menkul kıymetler arasında son zamanlarda yıldızı parlayan yatırım enstrümanları arasında yer almaktadır. Özel sektör kuruluşları ya da devlet, borç almak ve ihtiyaç duyduğu fonları elde edebilmek için tahvil ihraç edebilmektedir. Yatırımcıların tahvil alması durumunda yatırımcı tahvil ihracatçısına borç para vermiş sayılacaktır. Bu makalemizde sizlere Tahvil Nedir ve Tahvil Yatırımı Nasıl Yapılır detaylı bir şekilde anlatacağız.

Tahvil Nedir?

Tahvil düzenli getiri sağlama özelliğine sahiptir. Bu da onun güvenilir ve piyasada öne çıkan borç senedi olmasını sağlamaktadır. Tahvil vadesinin dolma süresine kadar belirli zaman aralıklarıyla tahvil sahipleri faiz ödemesi alabileceklerdir. Yatırım dünyasının önemli senetlerinden biri olan tahvil, risk ve getiri bakımından da dikkat çekmektedir.

Tahvil Nedir?

Tahvil Çeşitleri Nelerdir?

İstikrarlı ve düzenli bir gelir elde etmek bunun yanı sıra portföylerini çeşitlendirmek isteyenler yatırımcılar için tahvil kavramı önemli bir yere sahiptir. Yatırımcılarına çeşitli avantajlar sağlayan tahvil çeşitlerinin tümü yatırımcılara aynı imkanları sağlamaz. Bu bakımdan farklı risklerin ve avantajların yer aldığı birçok tahvil çeşidi yer almaktadır.

Devlet Tahvilleri

Diğer tahvil ve yatırım türleri ile karşılaştırıldığında güven veren bir yatırım olan devlet tahvilleri, hükümet tarafından ihraç işlemi yapılan bir senettir. Diğer yatırım türlerine göre daha düşük faize sahip olan bu yatırım türü oldukça fazla talep görmektedir.

Hazine Bonoları

Hükümetin ihraç işlemlerini gerçekleştirdiği hazine bonoları, vadesi 1 yıldan az olan devlet iç borçlanma senetleri arasında yer almaktadır. Vade periyotlarının farklı olması devlet tahvilleri arasındaki farkı oluşturmaktadır.

Özel Sektör Tahvilleri

Şirket tahvili olarak da bilinen bu tahvil türü şirketlerin ihraç etmiş olduğu borçlanma senedi olarak ifade edilmektedir. Bu yatırım senedinin devlet tahvil çeşidine göre daha fazla risk öğesini bünyesinde barındırması yüksek faiz getirisinin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Endeksli Tahviller

Endeksli tahvil, belirli bir ürünün fiyatına bağlı olarak değişkenlik gösteren ve değer kaybının daha az olması tahmin edilen bir yatırım senedi türüdür. Bu yatırım türü risklerden uzak kalmak isteyen yatırımcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir.

Sabit Faizli ve Değişken Faizli Tahviller

Faiz getirisi sağlamak isteyen yatırımcılar için sunulan seçeneklerden biri de sabit faizli ve değişken faizli tahvil seçenekleri olmaktadır. Sabit faizli tahvil seçeneğinde faiz oranı piyasa hareketliliğinden bağımsız olsa da, değişken faizli tahvil çeşidinde piyasa şartlarına göre faiz oranları değişiklik gösterebilmektedir.

Belirtilen tahvil seçeneklerinin yanında ikramiyeli tahvil, garantili tahvil, hamiline yazılı tahvil ve iskontolu tahvil seçenekleri de yer almaktadır. Yatırımcılar bu türler arasından tercihte bulunarak yatırım yapmaya başlayabileceklerdir.

Tahvil Yatırımı Nasıl Yapılır?

Tahvil Yatırımı Nasıl Yapılır?

Tahvil yatırımı yapmak isteyenlerin ilk olarak bu yatırıma dair gerekli bütün detaylar hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Menkul kıymetin işlem göreceği piyasa hakkında önceden bilgi sahibi olmak, süreci yönetmek ve maksimum kar elde etmek için önem arz eden bir durumdur. Buna dair alınacak olan eğitimler risklerin önceden görülerek yatırımcının doğru adım atmasını sağlayacaktır.

Tahvil alım ve satım işlemleri hisse senedinden olduğu gibi aracı kuruluşlar ya da bankalar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Fiyatlandırmalar ise pek çok duruma bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Tahvil yatırımı yapmak isteyen yatırımcıların ülkelerin ekonomileri, piyasa eğilimleri, kredi notları gibi durumları göz önünde bulundurması gerekir. Piyasa takibinin yakından yapılması bu süreçte yatırımcılar için oldukça önemlidir.

Tahvil yatırımı yapmak hisse senetleri ile karşılaştırıldığında daha güvenli görünse de bu yatırım türü de diğer yatırım türleri gibi bazı risklere sahip olabilmektedir. Yatırım yapmadan önce yapılacak yatırım türü hakkında bilgi sahibi olmak yatırımcılar için daha avantajlı olacaktır. Risklerin farkında olan ve olabildiğince riskten kaçan yatırımcılar diğer yatırımcılara göre daha yüksek kazançlar elde edebileceklerdir.