• € EURO
  35,0522
  % 0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2084
  % 0,01
 • £ POUND
  40,9507
  % 0,09
 • ALTIN (TL/GR)
  2.524,24
  % 0,96
 • ALTIN ($/KG)
  77.987,00
  % 0,95
 • ALTIN (€ EURO/KG)
  84.880,00
  % 0,95
 • BITCOIN/TL
  2151933,630
  % -0,61
 • BIST 100
  10.751,47
  % 1,01

Kripto Para Piyasasında Long ve Short Nedir?

Kripto Para Piyasasında Long ve Short Nedir?

Son dönemde Kripto Para Piyasasında Long ve Short Nedir sorusu birçok kişi tarafından araştırılıyor. Kripto para piyasasında Long ve Short yatırımcıların kripto para sektöründe sıklıkla karşılaştıkları kavramlar arasında yer almaktadır. Kripto para piyasası üzerinde bazı yatırımcılar çok fazla para kazanabilirken, kimi yatırımcılar da büyük kayıplar yaşayabilmektedirler. Bu kavramların temelde ne anlama geldiğini bilmek o ve yönde hareket etmek yatırımcılar için büyük avantaj sağlayacaktır.

Piyasa trendlerinin neler olduğunu yakından takip etmek ve doğru kararlara yönelmek vadeli kripto çalışmalarında iyi kar getirisi elde etmeyi sağlayacaktır. Long ve Short oranları bu anlamda yatırımcıların en çok dikkat ettiği kavramlar arasında yer almaktadır. Yatırımcıların kripto borsasında yerinin ne olduğunun bilinmesi ve piyasa duyarlılığının yansıtılmasında bu oran oldukça önemlidir.

Kripto Para Piyasasında Long ve Short Kavramı Nedir?

Kripto para piyasasında Long ve Short kavramı doğru ticari kararlar almada önemli bir ölçüttür. Long ve Short oranı alış ve satış anlamında yatırımcılara önemli bilgiler vererek doğru karar almalarına yardımı olur. Yatırımcılar vadeli işlemler borsasında Short ve Long pozisyonları alabilirler. Bu iki kavram alış ve satışı ifade etmektedir.

Kripto Para Piyasasında Long ve Short Nedir
Kripto Para Piyasasında Long ve Short Nedir

Yatırımcıların piyasa dinamikleri hakkında fikir sahibi olabilmeleri ve ortaya çıkabilecek eğilimleri doğru bir şekilde analiz edebilmelerinde Long ve Short analizinin yapılması önem arz eder. Kripto para piyasasında değer artışı beklentisinin ortaya çıkması ve yatırımcıların bir varlığa yönelerek değer katması Long yani uzun pozisyonu ifade etmektedir. Bunun tam tersi bir varlığın değerinin düşeceği beklentisi satılması da Short kısa pozisyon anlamına gelmektedir.

Kripto Para Piyasasında Long Nedir?

Kripto para piyasasında Long yani uzun pozisyon değer kazanacağı düşünülen bir varlığın uzun süre elde tutulmak üzere alınmasını ifade etmektedir. Bu kavram yatırımcılar tarafından Long açmak olarak da ifade edilmektedir.

Uzun vadeli elde tutulmayı ifade eden Long işleminde varlığın uzun süre tutulması gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Yatırımcılar varlıklarını diledikleri zaman satabilme hakkına sahiptirler. Long yani uzun pozisyon açmak isteyenlerin bu durumun avantajları ve dezavantajları hakkında bilgid sahibi olmaları gerekir.

Avantajları

 • Kendilerini güvence altına almak isteyen kısa pozisyon yatırımcıları yatırım tercihlerini uzun pozisyondan yana kullanabilirler.
 • Uzun vade olarak bakıldığında borsa sürekli artış eğilimi göstermektedir.

Dezavantajları

 • Yatırımlar gerçekleşmeden önce avantajların son bulması söz konusu olabilir.
 • Piyasada yaşanan ani değişimler buna bağlı olarak yatırımların olumsuz etkilenmesine neden olabilir.

Kripto Para Borsasında Short Nedir?

Kripto para piyasasında Long ve Short kavramlarından biri olan Short, açığa satış yani kısa pozisyon anlamına gelmektedir. Long piyasasının tem tersi özelliklere sahip olan bu kavram, bir kripto para varlığının değerinin düşmesine bağlı olarak kar elde etmeyi amaç edinmektedir. Bu pozisyonda yatırımcılar bir varlığı satın almak yerine ödünç almayı tercih eder. Kar elde edilmesinin ardından yatırımcı ödünç aldığı varlığı geri teslim eder.

Long piyasasında olduğu gibi Short piyasasının da kendi bünyesinde avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Kripto Para Piyasasında Long ve Short Nedir?

Avantajları

Birçok avantajlar bulunmaktadır işte bazıları:

 • Değerinin düşmesi ön görülen bir varlık üzerinden kar sağlanabilmektedir.

Dezavantajları

Bazı dezavantajlar da bulunmaktadır işte detayları:

 • Yatırımın kısa süreli olması risk oluşması durumunu meydana getirebilecektir.
 • Geri alma fiyatı satış fiyatının üstünde olması gibi durumlarla karşılaşılabilir.
 • Kazanılabilecek olan kar satış fiyatlarıyla sınırlı olmaktadır.

Kripto Para Piyasasında Long ve Short Arasındaki Farklar

Kripto para piyasasında Long ve Short kavramları pek çok özellik bakımından birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Değeri düşmesi beklenen varlıklara yönelik uygulanan strateji kısa pozisyonu ifade ederken, değerinin artacağı düşünülen varlıklara yönelik çalışma uzun pozisyon kavramı ile ifade edilmektedir. Risk bakımından karşılaştırıldığında kısa pozisyon uzun pozisyona göre daha fazla riski barındırmaktadır.