• € EURO
  34,9577
  % -0,08
 • AMERIKAN DOLARI
  32,2161
  % 0,18
 • £ POUND
  41,0574
  % 0,27
 • ALTIN (TL/GR)
  2.473,95
  % -1,15
 • ALTIN ($/KG)
  76.377,00
  % -1,38
 • ALTIN (€ EURO/KG)
  82.857,00
  % -1,38
 • BITCOIN/TL
  2249138,375
  % 0,28
 • BIST 100
  10.899,28
  % 0,04

İnternet Bankacılığı Nedir?

İnternet Bankacılığı Nedir?

İnternet bankacılığı, birçok işlemi bankaya gitmenize gerek kalmadan mobil uygulama üzerinden yapmanızı sağlayan uygulamadır.

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve diğer yandan insanların arz ve taleplerinin artması aynı zamanda sosyal hayatta birçok farklılık ve gelişmelerin oluşmasına ortam hazırlamıştır. Özellikle akıllı telefon ile internet kullanımının devasa bir yayılma göstermesi artık birçok işlemin uygulamalar sayesinde yapılması mümkün hale gelmiştir.

Akıllı telefonların kullanılmasıyla birlikte artık internet bankacılığı da yaygınlaşmaya başlamış, birçok kişi için de internet bankacılığı nedir sorusu önem kazanmaya başlamıştır. Birçok finansal işlemi kolay ve hızlı bir şekilde yapabileceğiniz internet bankacılığı, bu sayede bankacılık işlemlerinde zaman kazanmasını da sağlar.

İnternet Bankacılığı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

İnternet ya da diğer adıyla web bankacılığı, banka müşterilerinin birçok bankacılık işlemlerini internet üzerinden online olarak gerçekleştirmesini sağlayan bir sistemdir. İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte internet bankacılığının kullanımı da çok daha yaygınlaşmaya başlamıştır.

Bir mobil uygulama ya da web sitesi ile kullanılabilen internet bankacılığı, aynı zamanda bankacılık sisteminin önemli bir parçasını oluşturur. Söz konusu yeni nesil bankacılık sistemi, internet bankacılığı nedir sorusunun cevabını net bir şekilde verirken aynı zamanda bankalardaki kalabalığın giderilmesinde de önemli etkiye sahiptir.

İnternet Bankacılığı Nedir
İnternet Bankacılığı Nedir?

İnternet Bankacılığı Nasıl Açılır?

İnternet bankacılığı kullanmak istiyorsanız öncelikle banka hesabınızın olması gerekir. Eğer bir banka hesabınız var ise hesabınızın ait olduğu banka kapsamında mobil uygulama, ATM ya da çağrı merkezi gibi farklı yöntemlerle bu işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet ya da mobil bankacılık açmak istiyorsanız aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini uygulayabilirsiniz;

 • Mobil uygulamadan internet bankacılığı açma işlemi yapabilmek için ilk olarak hesabınızın ait olduğu mobil uygulamayı akıllı telefonunuza indirmeniz gereklidir. Mobil uygulamanın “Şifre Al” menüsü üzerinden kısa sürede bankacılık işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.
 • ATM’den internet bankacılığı açma işlemi için ise yapmanız gereken tek şey ATM’ye kartınızı takıp sırasıyla “ana menü – kullanıcı menüsü – internet bankacılığı” adımlarını izleyerek karşınıza çıkan ekrandan şifre oluşturabilirsiniz.
 • Mobil uygulama indirmediyseniz ya da ATM’ye gidemiyorsanız bu noktada bankanızın çağrı merkezini arayarak sesli yanıt sistemi üzerinden hızlı bir şekilde tek seferlik mobil bankacılık şifresi oluşturabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı ile Neler Yapılabilir?

İnternet ya da mobil bankacılık ile günümüzde bankaya giderek yapabileceğiniz işlemlerin neredeyse hepsini yapabilmeniz mümkün olabilmektedir. Mobil bankacılığınız üzerinden;

 • Vadeli ve vadesiz olan hesaplarınızın tüm işlemlerini,
 • Fatura, vergi, harç ve bağış ödemelerini,
 • Kredi kartı borcu ödeme, kart limiti değiştirme ya da avans çekme ve kredi başvuru gibi tüm kredi ve kredi kartı işlemlerini,
 • Yurtdışına para transferi ya da yurtiçinde havale/EFT işlemlerini,
 • Hisse senedi, halka arz, tahvil, altın ve döviz gibi yatırım işlemlerini,
 • Müşteri temsilcisiyle görüşmeleri gibi tüm işlemlerinizi kısa sürede ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak bu hizmetler her bankanın hizmet kapsamı doğrultusunda değişkenlik gösterebilmektedir. Örneğin; bazı bankalar mobil bankacılık uygulaması üzerinden SGK ödeme hizmeti de sunarken bazı bankaların uygulamalarında bu hizmet olmayabilir.

İnternet Bankacılığı Güvenli mi?

İnternet bankacılığı, hayatı kolaylaştıran önemli bir sistem olmakla birlikte güvenlik konusunda mutlaka dikkatli olmanız gereken bir durumdur. Her banka mobil bankacılık işlemleri için müşterilerinin tüm bilgilerini güvende tutabilmek adına üst düzey güvenlik önlemleri almaktadır. Ancak günümüzde dolandırıcılık numaralarını karşı dikkatli olmak yine de doğru bir tutum olacaktır.

Mobil bankacılık, eğer telefonunuza gelen tek kullanımlık doğrulama kodu ile kullandığınız bir uygulama ise bu durumda çok daha güvenli olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Mobil uygulamaların aksine özellikle web sitelerinde ufak harf farklılıkları ile adresler tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle eğer web sitesi üzerinden hizmet alacaksanız ziyaret ettiğiniz ve bilgilerinizi gireceğiniz sitenin gerçekten bankanıza ait olduğundan emin olmalısınız.