• € EURO
  34,9503
  % -0,11
 • AMERIKAN DOLARI
  32,1998
  % 0,12
 • £ POUND
  41,0492
  % 0,21
 • ALTIN (TL/GR)
  2.473,92
  % -1,16
 • ALTIN ($/KG)
  76.398,00
  % -1,35
 • ALTIN (€ EURO/KG)
  82.851,00
  % -1,35
 • BITCOIN/TL
  2251244,496
  % 0,32
 • BIST 100
  10.899,28
  % 0,04

Borsa Nedir? Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa Nedir? Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa Nasıl Oynanır kavramı son zamanların en çok ilgi çeken konuları arasındadır. Ayrıca Borsa Nedir ve Borsa Nasıl Oynanır kavramı üzerine yönelerek kolay para kazanmak isteyen fakat borsa nasıl oynanır konusuna bilgi sahibi olmayanlar, süreç hakkında çeşitli araştırmalar yapmaktadır. Borsa üzerinde yatırımlarına yön vermek isteyenlerin bu işlem öncesinde araştırma yapmaları elde edilecek başarı üzerinde doğrudan etkili olacaktır.

Şimdi sizlere son zamanlarda çokça araştırılan Borsa Nedir ve Borsa Nasıl Oynanır sorularının cevaplarını detaylı bir şekilde vereceğiz.

Borsa Nedir?

Borsa üzerinde oynamanın temel mantığını yatırım yapılmak istenen varlıkların düşük fiyattan alınarak yüksek fiyattan satılması oluşturmaktadır. Piyasadaki fiyat hareketliliğini ve değişimini yakından takip edenler doğru satış ve alış kararı verdikleri kar elde etmiş olacaklardır. Borsa oynamak ve kar sağlamak için bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Borsa Nedir?

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa oynamak için gerekli şartlardan ilkini yatırım hesabı açmak oluşturmaktadır. Yatırım hesabı açmadan önce süreç ve yatırım aşamaları hakkında detaylı bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Borsa hakkında deneyim sahibi olmak ve yatırım hedefinin olması piyasaların iyi bir şekilde analiz edilerek doğru kararın verilmesini sağlayacaktır.

Borsa’ya Nasıl Girilir?

Borsa yatırımcısı olmadan önce yatırımların hangi alana yapılacağı, hangi borsaya girileceğine karar verilmesi ve yapılacak olan sözleşmelerin önceden planlanmış olması gerekir. Bu alana yatırım yapmadan önce deneyim sahibi olmak isteyenler internet üzerinden yer alan ücretsiz uygulamaları indirerek kendilerini test edebilirler.

Borsa yatırımcının her geçen artmasına bağlı olarak günümüzde borsa aracılığı gerçekleştiren birçok firma yer almaktadır. Firmalar üzerinden hem güvenilir hizmet veren hem de uygun fiyatlı firma bulunduğunda yatırım yapmaya başlanabilecektir. Güvenilir firmaların yanı sıra bazı firmalar legal olarak bu hizmeti vermektedir. Bu tür firmaların fiyatı diğerlerine nazaran daha uygun fiyatlıdır.

Borsa yatırımcı ne kadar uygun fiyatlı olursa olsun, güvenilir olmayan firmalara yatırım yapmaktan uzak durmalıdır. Gerekli planlamaların ve araştırmaların yapılmasının ardından yapılması gereken ilk iş yatırım hesabı açmak olmaktadır. Yatırım hesabı açanlar yatırım yapacakları alanı seçerek yatırımlarını bu alana gerçekleştirebilirler.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Borsa nedir sorusunun cevabını alan kişiler Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır sorusunu da soruyorlar. Borsa yatırımı yapmak isteyenlerin Sermaye Piyasası Kuruluna bağlı olan herhangi bir aracı kuruluş ya da banka üzerinde yatırım hesabı açtırmaları gerekir. Yatırım hesabı açılmadan önce yetkili banka ve aracı kuruluşların öğrenilebilmesi açısından güncel listenin takip edilmesi gerekir.

Aracı kurum ve bankaların kendilerine ait, hizmet şartları, hizmet politikaları ve komisyon yüzdeleri yer almaktadır. Bu anlamda yatırımcıların karar verirken diğer aracı kurum ve bankalarla karşılaştırma yaparak karar vermeleri daha doğru olacaktır. Seçilecek olan aracı kurum ya da banka üzerinde borsa yatırım işlemlerinin tümü gerçekleştirilebilmektedir.

Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Borsa oynamak ve para kazanmak için borsa üzerinde para kazanma yöntemlerinin bilinmesi gerekir.

 • Borsa nasıl oynanır sorusunun temelinde düşükten almak ve yüksekten satmak yer almaktadır. Bu alana yönelecek olanların ne zaman düşüp yükseleceğini bilmesi gerekmektedir.
 • Yatırım araçlarının önceden bilinmesi, yatırım araçlarının tanınması ve alım satım zamanının belirlenmesinde önemli rol oynayacaktır.
 • Borsa üzerinden para kazanmak için en temelde deneyim yer almaktadır. Kişinin deneyimi ne kadar fazla olursa elde edeceği kazanç da bir o kadar fazla olacaktır.
 • Kişinin kendi stratejisini bilerek o yönde hareket etmesi diğer önemli konulardan biridir. Kişi başkalarının düşüncesine göre değil kendi tecrübe ve analizlerine dayanarak hareket etmelidir.
 • Kişi yatırımını yaparak sadece kara değil riske de odaklanmalıdır. Borsa oynamak yatırımcılara para kazandırsa da riski olan bir sistemdir. Kişinin riskleri de göz önünde bulundurması gerekir.

Borsa sürekli araştırma, analiz ve gözlem yapmayı gerektiren bir mecradır. Borsa yatırımcısı olmak için gerekli inceliklerin bilinmesi ve kişinin süreçte sabırlı olmayı bilmesi gerekir. Bu mecrada yüksek paralar kazanılabileceği gibi tek seferde bütün paranın kaybedilmesi de söz konusu olabilmektedir.